Choroba nadgarstka. Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Niekiedy objawy choroby nie są rozstrzygające i nawet lekarze na podstawie wywiadu z pacjentem i po wykonaniu powyższych testów mają wątpliwości. Choroba ta trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Polega ono na krótkotrwałym unieruchamianiu ręki w ortezie w celu zlikwidowania obrzęku i stanu zapalnego ścięgien, przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ , fizykoterapii z zastosowaniem jonoforezy , ultradźwięków lub prądów TENS. W reumatologii duży nacisk kładzie się na genetykę, dlatego jeżeli pacjent ma podejrzenie zapalenia stawów, to zawsze pytany jest przez lekarza o występowanie chorób stawów w rodzinie. Zespół cieśni nadgarstka ZCN w bólu nadgarstka Ból nadgarstka wywołany długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego, pod wpływem regularnych przeciążeń ręki dominującej wykonywaniem powtarzających się czynności, diagnozowany jest jako zespół cieśni nadgarstka.

Choroba nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka zob.

Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny. Przyczyn zespołu jest wiele.

Choroba nadgarstka

Może on powstać bez uchwytnej przyczyny, ale zazwyczaj towarzyszy różnym chorobom, stanom lub jest następstwem nawyków. Do stanów sprzyjających wystąpieniu zespołu należą na przykład choroby reumatyczne np.

Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka zob.

Nawyki powodujące wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka, jak przy drobnych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze, operowaniu myszką do komputera, jeździe na rowerze, graniu na instrumentach itp. Sprzyjają temu niektóre zawody, dlatego zespół ten występuje częściej u sekretarek, muzyków, rzeźników.

Czasem ucisk nerwu spowodowany jest urazem np.

Choroba nadgarstka

Jak często występuje zespół cieśni nadgarstka? Zespół cieśni nadgarstka występuje z częstością około 50 przypadków na osób.

Choroba nadgarstka

Choroba ta może wystąpić u osoby w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się po Zmiany chorobowe występują w jednej ręce zazwyczaj dominującej, czyli prawej u osób praworęcznych, lewej u leworęcznych albo w obydwu. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka predysponują Choroba nadgarstka czynniki jak: praca związana z powtarzalnymi ruchami obciążającymi dłonie, używanie wibrujących sprzętów, ciąża, okres menopauzy, otyłość, dna moczanowacukrzyca, akromegaliareumatoidalne Choroba nadgarstka stawówniedoczynność tarczycyamyloidoza, sarkoidozaa także choroby nowotworowe.

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie operacyjne w Centrum Medycznym Michalak

Co dziesiąty człowiek podczas swojego życia przejdzie epizod wystąpienia objawów zespołu, które samoistnie ustąpią. Jak się objawia zespół cieśni nadgarstka?

Choroba nadgarstka

Objawami zespołu cieśni nadgarstka są najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego, oraz połowy palca serdecznego. Obejmują one mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Zazwyczaj dołącza do tego osłabienie mięśni, czasem z ich zanikiem.

Choroba nadgarstka

Choroba ta nie obejmuje palca małego.