Choroba kciuka, Zespół de Quervaina | Bolesny kciuk matki

ISBN W fizjoterapii stosuje się zazwyczaj krioterapię oraz ultradźwięki, dodatkowo wspomagane sterydami. Załagodzić zespół de Queravaina może także maść z apteki bez recepty, zawierająca składniki takie jak diklofenak czy ketoprofen. Jeśli pojawi się ból, najprawdopodobniej występuje zapalanie pochewki ścięgnistej nadgarstka. Jeżeli jednak zostały one wykluczone, chory otrzymuje zastrzyki z lekami kortykosteroidowymi i przeciwzapalnymi, by powstrzymać rozwój choroby.

Uporczywy ból kciuka - czy to zespół De Quervaina?

Pojawienie się bólu potwierdza chorobę. Kolejnym testem jest test Filkensteina — zgina się kciuk do wnętrza dłoni i obejmuje się pozostałymi palcami dłoni. Następnie trzeba odgiąć rękę w kierunku małego palca.

choroba kciuka

Wynikiem dodatnim jest pojawiający się ból. Pierwszym etapem leczenia choroby de Quervaina jest leczenie zachowawcze, opierające się głównie na stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Ćwiczenia na nadgarstek - ZESPÓŁ DE QUERVAINA - TOP 3 ćwiczenia

Dodatkowo unieruchamia się rękę. Może zdarzyć się tak, że ręka zostanie unieruchomiona w ortezie na okres 3 tygodni.

choroba kciuka

W związku z tym, przy leczeniu choroby de Quervaina, zaleca się również fizjoterapię. Zespół de Quervaina — kciuk matki Definicja: Zespół de Quervaina to schorzenie polegają na zapaleniu pochewki ścięgnistej mięśni prostowników palców dłoni. Proces zapalny obejmuje przede wszystkim mięśnie kciuka, kontrolujące ruchy prostowania i odwodzenia.

Znajdź specjalistę, aby umówić wizytę

Jest to choroba typowa dla młodych matek, podnoszących niemowlę a tym samym przeciążających dłonie. Na jej wystąpienie są też narażeni przedstawiciele zawodów, które wymagają częstego wykonywania ruchów kciuka, jak również osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka.

choroba kciuka

Przyczyny: Do rozwoju choroby przyczyniają się urazy i przeciążenia ścięgien mięśni kciuka, wynikające z monotonnego powtarzania tych samych ruchów np.

Do czynników ryzyka należą również urazy i zmiany kostne w obrębie nasady kości promieniowej, blizny pourazowe na przebiegu pochewki ścięgnistej oraz procesy zapalne, towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

  1. Zespół de Quervaina – kciuk matki | Kalmedica: Kalisz
  2. Komu szukac, gdy stawy boli

Przewlekle drażniona pochewka reaguje przekrwieniem, obrzękiem i wysiękiema później włóknieniem, doprowadzającym do pogrubienia ścian i trwałego zwężenia jej światła.

Na pierwsze miejsce wysuwają się bóle okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej, występujące przy ruchach kciuka, przywodzeniu ręki i mocnym uchwycie.

Zespół de Quervaina — kciuk matki Definicja: Zespół de Quervaina to schorzenie polegają na zapaleniu pochewki ścięgnistej mięśni prostowników palców dłoni. Proces zapalny obejmuje przede wszystkim mięśnie kciuka, kontrolujące ruchy prostowania i odwodzenia. Jest to choroba typowa dla młodych matek, podnoszących niemowlę a tym samym przeciążających dłonie. Na jej wystąpienie są też narażeni przedstawiciele zawodów, które wymagają częstego wykonywania ruchów kciuka, jak również osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka. Przyczyny: Do rozwoju choroby przyczyniają się urazy i przeciążenia ścięgien mięśni kciuka, wynikające z monotonnego powtarzania tych samych ruchów np.

Bóle nierzadko promieniują w kierunku kciuka oraz przedramienia i uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności życiowych, sportowych i zawodowych. Zwykle stwierdza się obrzęk, powiększający obrysy obwodowej nasady przedramienia w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej. Ścięgna są napięte, pochewka wyraźnie pogrubiała. Ciągłe drażnienie okostnej wyrostka rylcowatego może spowodować jego pogrubienie.

Istotą choroby jest zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostownikówktóry zawiera ścięgna mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.

Niekiedy dochodzi do przeskakiwania ścięgien ponad wyrostkiem. Znacznie zaawansowana stenoza pochewki może doprowadzić do tzw. Ból uciskowy występuje na powierzchni bocznej kości promieniowej około 1 cm powyżej wyrostka rylcowatego.

choroba kciuka