Traktowanie HIP.

Zamieniając kapitał symboliczny na finansowy, stopniowo wyprzedawał swoje aktywa jako muzyki emancypacyjnej. Przez pryzmat tych wersów Malik jawi się jako wyrzut sumienia tutejszej kultury, tym trudniejszy do uciszenia, że od inspirowanych Bliskim Wschodem, przywołujących skojarzenia z wczesnym Timbalandem bitów naprawdę niełatwo się uwolnić. I to także jest seksizm — że dla wielu mężczyzn nie przewidziano miejsca wśród komentatorów hip-hopu. Pełni dziś funkcję muzyki jeśli nie uniwersalnej, to przynajmniej wszechobecnej. Po tym, jak Chada olewa kontrakt podsuwany przez mefistofelicznego wydawcę, któremu marzy się xeroboj Norbiego, na jego drodze staje Kroku, czyli Paweł Krok, autentyczna postać, założyciel Stepu i jak możemy dowiedzieć się z filmu, prawdziwy anioł stróż, który przyjmuje rapera pod swoje skrzydła. Podobno jako pierwszy polski artysta od czasu Perfectu w roku, kiedy obiekt był jeszcze Stadionem X-lecia.

W październiku popełnił samobójstwo Tweet Jeszcze 6 minut czytania Jeżdżąca scena, pirotechnika, konfetti, siedemnaście kamer i jakieś duże piłki odbijane przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi na płycie PGE Narodowego. Podobno jako pierwszy polski artysta od czasu Perfectu w roku, kiedy obiekt był jeszcze Stadionem X-lecia. Symbolizm daty i miejsca zachęcają do przypisania całemu wydarzeniu dodatkowych, historycznych znaczeń.

Oczywiście przesuwanie się hip-hopu z marginesu do mainstreamu trwało lata Traktowanie HIP można wymienić wiele kamieni milowych tej drogi, wydaje się jednak, że dopiero teraz możemy mówić o symbolicznym domknięciu się tego procesu.

Traktowanie HIP

To koniec pewnej epoki. A przynajmniej na jednego z dwóch. W końcu ani na stadionie, ani na okładce popularnego tygodnika Taco nie był jedyną — i pewnie nie najjaśniejszą — gwiazdą.

Traktowanie HIP

Towarzyszył mu Dawid Podsiadło, z którym raper wykonał na scenie wspólne utwory, a nawet rozegrał mecz ping-ponga sic! Związku rapu z popem nie da się już traktować w kategorii przelotnych romansów usprawiedliwianych eksperymentem, prowokacją czy incydentalnym featuringiem.

Rap przestał być ich domeną. Nie jest już tym, czym był dwadzieścia, dziesięć, czy nawet jeszcze kilka lat temu. W mijającym roku stało się to szczególnie zauważalne. Związku rapu z popem nie da się już traktować w kategorii przelotnych romansów usprawiedliwianych eksperymentem czy prowokacją.

Hip-hop do wymiany

W warunkach coraz ostrzejszej konkurencji to właśnie towarzyszące muzyce specjalne wydarzenia mogą okazać się decydujące w walce o uwagę mediów oraz słuchaczy.

Okej, wystarczy. Nie da się ukryć, że promocja rapowych płyt faktycznie zaczęła zbliżać się do jakiejś korpo-marketingowej dystopii. Twórcy na tym jednak nie poprzestają. Po tym, jak Chada olewa kontrakt podsuwany przez mefistofelicznego wydawcę, któremu marzy się xeroboj Norbiego, na jego drodze staje Kroku, czyli Paweł Krok, autentyczna postać, założyciel Stepu i jak możemy dowiedzieć się z filmu, prawdziwy anioł stróż, który przyjmuje rapera pod swoje skrzydła.

Ocieplanie wizerunku wytwórni sięga rekordowych temperatur podczas sceny, w której przy wyjętym jak z reklamy Coca-Coli wigilijnym stole w rodzinnym domu Kroka znajduje się talerz dla zbłąkanego Traktowanie HIP. Nie można wykluczyć, że tak to naprawdę wyglądało, trudno jednak nie zachować minimalnej Traktowanie HIP, biorąc pod uwagę choćby to, jak szybko zabrano się za dyskontowanie pamięci o Chadzie.

Od jego śmierci minęło raptem półtora roku, a już możemy oglądać ją na ekranie, słuchając dwóch nowych płyt sygnowanych jego nazwiskiem. Męskość pozorna, męskość toksyczna Jak przystało na rokoba skandale swój początek miały w social mediach. Wkrótce do sieci trafiły kolejne materiały potwierdzające zażyły charakter jego znajomości z Rafalalą.

Co ciekawe, wielu słuchaczy przyjęło rozstanie Mobbyn z Belmondem z Traktowanie HIP satysfakcją, ale… nie z powodu zszarganej reputacji, lecz raczej dlatego, że inni związani z grupą MCs byli jedynie balastem dla dużo zdolniejszego lidera. Pozostaje wierzyć, że to jednak nie koniec jego Traktowanie HIP, tym bardziej że akceptacja ze strony fanów wydaje się większa, niż można było przypuszczać.

Konsekwencją były nie tylko siniaki i opuchlizna, ale również depresja oraz próby samobójcze. W odpowiedzi na zarzuty raper opublikował na Facebooku oświadczenie, w którym przyznał się jedynie do Rano, pecznienia zlacza na palcach słownej, tłumacząc, że to raczej on był ofiarą przemocy oraz manipulacji byłej partnerki, której przypisał uzależnienie od lekarstw.

Ujawnił także nagranie, na którym Wiktoria zadaje mu silnego kopniaka po tym, jak rzekomo pchnęła go nożem widać tylko krwawe rozcięcie na jego piersi. Kilka dni później na YouTube trafił minutowy materiał audio złożony z kilku potajemnie zarejestrowanych przez Wiktorię nagrań, na których Kartky krzyczy, rzucając inwektywy i groźby pod jej adresem. Słychać także hałasy sugerujące fizyczną agresję.

Tymczasem Kartky od początku afery zyskał już prawie 20 tysięcy nowych followersów na Instagramie, a jego fanbase stoi za nim murem. Okazuje się, że nawet generyczne, rzucone od niechcenia bragga może zostać odebrane przez innego rapera osobiście, z wręcz histeryczną powagą.

Niezależnie od dalszego obrotu spraw potwierdziło się już to, co do tej pory było jedynie przypuszczeniem — tak popularna wśród raperów poza beznamiętnych, pewnych siebie alfa samców przynajmniej w niektórych przypadkach maskuje kompleksy, chorobliwą zazdrość, skłonność do agresji albo — jak u Belmonda — wypieraną seksualność.

Być może jesteśmy świadkami początku ostatecznej kompromitacji wzorców męskości opartych na brutalności czy przechwałkach o erotycznych podbojach. Tak popularna wśród raperów poza beznamiętnych, pewnych siebie alfa samców przynajmniej w niektórych przypadkach maskuje kompleksy czy wypieraną seksualność Zwiastunem progresywnych zmian w tym obszarze jest coraz chętniej deklarowana — zwłaszcza przez raperów z młodego pokolenia — Traktowanie HIP nieheteronormatywności.

Osobnym przypadkiem na polskiej scenie jest Koza — przemądrzały latek, który bardziej niż muzyką zasłynął prowokacjami oraz krytykowaniem mainstreamu w social mediach i wywiadach.

Traktowanie HIP

Można różnie odbierać jego fałszywy coming out, ale z pewnością warto docenić bezpośrednie atakowanie konkretnych raperów za seksizm czy w zasadzie całej branży za panujący w niej Traktowanie HIP porządek. Koza wszedł w rolę trickstera, którego obecność na scenie wydaje się potrzebna i ożywcza. Jaskółki otwarcia się polskiego hip-hopu na męskość inną niż heteroseksualna nie powinny jednak odwrócić uwagi od faktu, że wciąż chodzi o męskość.

Pod względem struktury płci w rapie rok był nie mniej zmaskulinizowany niż lata ubiegłe.

Dwutygodnik - strona kultury

AdMa puściła kilka singli, w tym jeden z WdoWą, która z kolei zapowiedziała mixtape numerami nagranymi dwa lata temu. Guova wrzuciła na YouTube płytę pozbawioną teledysków, fizycznego wydania i obecności na Spotify, ogłaszając, że to jej ostatni album.

Traktowanie HIP

I to by było na tyle. Jaskółki otwarcia się polskiego hip-hopu na męskość inną niż heteroseksualna nie zmieniają faktu, że to wciąż bardzo zmaskulinizowany gatunek OK, Boomer Nożyce odezwały się, zanim ktokolwiek mocniej uderzył w stół. Pierwszy utwór na wydanej w lutym płycie O. Przed kim trzeba go ocalić?

Zresztą kto w ogóle używa jeszcze słowa świr? Takim starszym panem jest też O. W przeciwieństwie do Ostrego Pezet i Sokół korzystają ze wsparcia aktualnie modnych artystów i w rezultacie… przepadają w ich cieniu. Ja i ty tak jak król i królowa. Jak dynamit jest wybuchowa ta mieszanka. Te trzy płyty weteranów — a przecież można wymieniać jeszcze słabsze albumy Pei, Donguralesko, Ero, Pokahontaz… — stanowią świadectwo artystycznego wyczerpania się całej generacji twórców urodzonych na przełomie lat Nawet jeśli wciąż będą a będą okupować szczyty OLiS, dostawać gwiazdki od recenzentów często swoich rówieśników i kontrakty reklamowe od ulubionych brandów statecznych mieszczan, to nie oni nadają ton dzisiejszej muzyce.

Wyjątek stanowi też Pro8l3m, duet z rocznika 83, który jednak na scenie zaistniał dopiero w roku. Choć ten pierwszy przekroczył już chyba granicę, za którą trzymanie się z małolatami zaczyna wyglądać niepokojąco Rocznik zero trzy albo ninety six A co z nowymi twarzami? Obaj dysponują wprost niebywałą swobodą w operowaniu młodzieńczo brzmiącymi głosami. Oki na dystansie jednego utworu potrafi kilkakrotnie zmienić tempo nawijki, natomiast Wiktor to lepsza wersja Young Igiego, dla której Traktowanie HIP stanowi co najwyżej dekorację, a nie protezę wokalnych możliwości.

Ich — momentami wręcz przesadna — napinka na prezentowanie Traktowanie HIP umiejętności może być zapowiedzią Traktowanie HIP rządów w polskim rapie najbliższych lat.

Możliwe jednak, że rządzić będą ci, którzy od najmłodszych lat przygotowywani byli do zarządzania — firmami, kancelariami, państwem. Syn radcy prawnego prof.

  • Z hip – hopem przeciw uzależnieniom - Służba Więzienna
  • W październiku popełnił samobójstwo Tweet Jeszcze 6 minut czytania Jeżdżąca scena, pirotechnika, konfetti, siedemnaście kamer i jakieś duże piłki odbijane przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi na płycie PGE Narodowego.
  • Koniec polskiego hip-hopu | Muzyka | Dwutygodnik | Dwutygodnik
  • Muzyka Rozmowy Filip Szałasek: Ostatnio w polskim internecie muzycznym wywiązała się dyskusja o seksizmie oraz innych formach wykluczenia i dyskryminacji w hip-hopie.
  • Hip-hop do wymiany - Czas Kultury
  • Нареченный «Детским манежем», Третий узел ничем не напоминал стерильную атмосферу остальной части шифровалки.

Matczaka, występujący w klipie w sweterku prestiżowego liceum im. Batorego, dzieli się w nim historiami o ćpaniu, chlaniu i przygodnym seksie, których bohaterami są jego znajomi, przedstawiciele tego samego środowiska. Jednych, jak chociażby Karolinę Korwin-Piotrowską czy Bartosza Węglarczyka, piosenka zachwyciła szczerością i odwagą, innych, na przykład lewicową publicystkę Magdalenę Okraskę, zniesmaczyła zawłaszczeniem hip-hopu przez bananową młodzież do kreowania się na Traktowanie HIP.

Rozsądek podpowiada zajęcie stanowiska gdzieś pomiędzy podziwem a oburzeniem, które sprawiają wrażenie tak samo naiwnych. Z drugiej — docenić należy pewną dezynwolturę i prekursorstwo w świeceniu szkolnym mundurkiem wszak do tej pory kariera w rapie wymuszała raczej wstydliwe krycie się z lepszym usytuowaniem czy cwaniackie wykorzystanie formy pokoleniowo-środowiskowego manifestu do zwrócenia na siebie uwagi establishmentu. Jeszcze kilka miesięcy temu wiele można było obiecywać sobie po raczkującym w Polsce nurcie emo rapu reprezentowanym Traktowanie HIP przez LTE Boys, grupę skupioną wokół youtuberów: Gargamela i młodegoskiny fka ahus.

Wśród uczestników Traktowanie HIP przeważali na oko nastoletni chłopcy w czarnych ciuchach lub rozebrani do pasa i bardzo młode dziewczyny wystylizowane na modelki ze SuicideGirls, będące ucieleśnieniem młodzieżowego słowa roku — a więc ludzie, którzy jeszcze kilkanaście lat temu uchodziliby najpewniej za słuchaczy metalu, zwłaszcza że niektórzy mieli na sobie nawet T-shirty Iron Maiden czy czegoś takiego.

Zamiast metalu z głośników leciał jednak agresywny trap Sheck Wesa, którym wypełniano przerwy między występami schafter, fot.

To jednak nie on był główną Traktowanie HIP wieczoru. Kiedy na scenę wszedł — przypominający Kubę Molędę z lat Aż chciało się uwierzyć, że ten rok będzie należał do niego, a za jego sprawą do całego LTE Boys et consortes. Do niczego takiego jednak nie doszło. Jak widać, schafter szybko wtopił się w tłum i nawet jeśli jego nowych kawałków słucha się z przyjemnością, trudno nie odnieść wrażenia, że jego muzyka uległa pewnemu rozcieńczeniu i unifikacji z mainstreamem.

Będące znakiem rozpoznawczym rapera swobodne łączenie polskich słów z angielskimi zaczęło przypominać beztreściowe, powtarzalne gaworzenie. Ten rok miał należeć do schaftera i całego kolektywu LTE Boys. Przypominający Kubę Molędę z lat Nic bardziej mylnego — hip-hop w Polsce ad jest kosmopolityczny jak nigdy wcześniej.

To artykulacja tyleż przerośniętych ambicji, co zmęczenia zaściankowymi uprzedzeniami wobec tego, co inne, wywrotowe, progresywne. Ale Traktowanie HIP przerośniętych? Nie chodzi przecież o manifestację peryferyjnej dumy z nic nieznaczących incydentów.

Trzeba jednak przyznać, że coś się w ostatnim czasie zmieniło i polski rap bardziej przypomina część większego, międzynarodowego zjawiska niż jeszcze kilka lat temu. Komu jeszcze potrzebny ojczysty język? Nie wypada też zignorować coraz silniej obecnych na rodzimej scenie wątków migranckich.

Traktowanie HIP

Jednym z bardziej obiecujących talentów młodego pokolenia jest Kabe, który od 13 roku życia wychowywał się na multietnicznym osiedlu rzut beretem od Paryża i do swoich kawałków wplata zwrotki po francusku.

Traktowanie HIP kolei urodzony w Niemczech, syn Afgańczyka, muzułmanin Malik Montana to już prawdziwy gwiazdor i żywy automat do wulgarnych, imprezowych bangerów.

  •  - Он перевел взгляд на экран.
  • На поиски вируса может уйти несколько дней.
  • Стекла очков блеснули, и его пальцы снова задвигались в воздухе.

Jego twórczość stanowi niekończącą się celebrację prymitywnego — acz nieodbiegającego od światowych standardów — materializmu okraszonego mizoginią, zarazem jednak jest ona swego rodzaju rozliczeniem z piętnem bliskowschodnich Traktowanie HIP i religijnej odmienności. Przez pryzmat tych wersów Malik jawi się jako wyrzut sumienia tutejszej kultury, tym trudniejszy do uciszenia, że od inspirowanych Bliskim Wschodem, przywołujących skojarzenia z wczesnym Timbalandem bitów naprawdę niełatwo się uwolnić.

Traktowanie HIP

Czas na coś innego, nawet jeśli tylko odrobinę lepszego. A może wcale nie trzeba tego nazywać, aby w przyszłości nie przyszło komuś do głowy bronić wyobrażonej esencji tego w jakimś konserwatywnym odruchu? Najważniejsze, że to już nie jest hip-hop.

I oby to nigdy znowu nie było hip-hopem. Krzysztofa Mętraka. Na co dzień pracuje i publikuje w Krytyce Politycznej.